INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, że 14 sierpnia 2020 r. jest dniem wolnym 

w zamian za 15 sierpnia 2020 r. (dzień ustawowo wolny)

https://warszawa.tvp.pl/21548373/twoje-sprawy

JAK WSPIERAĆ DZIECI W CZASIE EPIDEMII?

 

Obecny czas niepewności i ograniczeń jest trudny nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jak zadbać o najmłodszych w czasie epidemii?

 

  1. Zachować spokój w postawie i rozmowach – tłumaczyć jak wygląda sytuacja, objawy, leczenie ewentualnego zachorowania. Warto również omawiać wprowadzane środki ostrożności i zasady bezpieczeństwa.

Można posłużyć się filmami dostępnymi w internecie, np. jak te o myciu rąk:

https://www.youtube.com/watch?v=H1fVThSyZ-0

https://www.youtube.com/watch?v=lVQoMorjtW4

 

  1. Nadzorować jakie informacje o epidemii docierają do dziecka, rozmawiać o tym, być gotowym na wyjaśnianie różnych kwestii i weryfikowanie informacji nieprawdziwych.

 

  1. Zapewniać o tymczasowości sytuacji. Choć nie wiemy, kiedy życie wróci do dawnego rytmu, to należy zapewniać dziecko, że aktualny stan nie jest „na zawsze”.

 

  1. Zachować stały rytm dnia, który da poczucie bezpieczeństwa i sensu. Można razem z dzieckiem zaplanować wspólne aktywności (np. ćwiczenia) lub zastanowić się, co nowego można wprowadzić w rytm dnia rodziny. Warto tworzyć nowe rytuały rodzinne! Nie tylko wpiszą się w rytm dnia, ale też pozwolą na wspólne spędzanie czasu, a przez to – budowanie więzi.

 

  1. Pozwolić dziecku na odczuwanie emocji, związanych ze zmianami w szkołach, nauczaniem zdalnym, niemożnością spotkania się z dalszą rodziną, kolegami, wyjścia na podwórko, realizowania pasji…

 

  1. Zapewnić możliwość zaspokajania potrzeb, nie tylko tych podstawowych, fizjologicznych, ale też społecznych i emocjonalnych, np. kontaktu z kolegami (przez telefon czy online). Jeśli dziecko korzystało dotychczas z pomocy specjalistycznej, terapii należy rozeznać się w możliwości wsparcia on-line.

 

  1. Przedstawiać sposoby radzenia sobie z lękiem i napięciem, na podstawie rozmów i własnego przykładu. Może to być początek poszukiwania nowych, nieznanych dziecku rozwiązań i odpowiedzi na pytanie – co pozwala mi się zrelaksować? Sposobów może być mnóstwo, od przytulania, przez zabawy ruchowe, czytanie, kolorowanie, słuchanie muzyki, techniki relaksacyjne dla dzieci…

 

  1. Zadbać o siebie, swoje samopoczucie i emocje. Tak, aby być wystarczająco dobrym rodzicem 😊

Szanowni Państwo,

w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w kraju i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego

w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej  Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym w Warszawie i Oddział w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach od 16.03. 2020 r. nastąpi  zmiana organizacji pracy, nie będzie możliwości osobistych spotkań z pracownikami Ośrodka i Oddziałów.

W przypadku konieczności nawiązania z nami kontaktu prosimy o wybranie drogi mailowej. Ponadto informujemy, że istnieje możliwość złożenia dokumentów kierowanych do Ośrodka  w kancelarii Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 62A III p.

Jednocześnie informujemy, że w trosce o zdrowie Państwa i naszych Pracowników podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminów szkoleń dla kandydatów na rodziców adopcyjnych oraz grup wsparcia, a także spotkań prowadzonych w ramach procedur adopcyjnych i poradnictwa.

O nowych terminach i ustaleniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Pozdrawiam
Bożena Sawicka
Dyrektor WOA

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny Oddział w Radomiu zaprasza rodziny adopcyjne i zakwalifikowanych kandydatów na rodziców adopcyjnych na Spotkanie Wigilijne.
Spotkanie odbędzie się 19.12.2019 roku o godzinie 17:00 w siedzibie tut. Ośrodka.
Zwracamy się z uprzejma prośbą o zabranie ze sobą symbolicznego poczęstunku, który dostawimy do wspólnego stołu.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie Oddział w Ciechanowie zaprasza na

Dzień Otwarty

16 grudnia 2019 r. w godzinach 10:00- 18:00.

Osoby zainteresowane będą mogły poznać siedzibę i kadrę Ośrodka oraz uzyskać informacje związane z procedurami przygotowywania się do roli rodziców adopcyjnych.

Nasz adres:

Ciechanów

ul. Orylska 3a

(Dom Nauczyciela – I piętro)

 


Na górę