Etapy Postępowania

 

  1. Rozmowa wstępna –  jest, to rozmowa informacyjna z pracownikami Ośrodka/Oddziału, która może się odbyć na terenie Ośrodka/Oddziału lub  online,  w trakcie, której kandydaci mają możliwość przedstawienia  się oraz otrzymania wszystkich wstępnych informacji niezbędnych, aby rozpocząć  dalszą  współpracę.
  2. Złożenie wniosku o dokonanie wstępnej oceny wraz z załącznikami  (wykaz dokumentów) – kandydaci otrzymują z Ośrodka/Oddziału druki do wypełnienia wraz z wykazem dokumentów, które muszą zgromadzić i dołączyć do ww. wniosku. Komplet dokumentów  należy złożyć w  Ośrodku/Oddziale lub przesłać listownie na adres Ośrodka/Oddziału.
  3. Rozpoczęcie współpracy  – wyznaczeni specjaliści Ośrodka/Oddziału podejmują współpracę z kandydatami,  na którą składa się:
    – wywiad z kandydatami w miejscu ich zamieszkania,
    – rozmowa,
    – testy psychologiczne,
    – inne działania w zależności od potrzeb.
  4. Wstępna ocena – Ośrodek/Oddział po zgromadzeniu i sporządzeniu stosownej  dokumentacji  dokonuje wstępnej oceny kandydatów, która uwzględnia:
    – kwalifikacje osobiste,
    – motywację do podjęcia się wychowywania dziecka,
    – wywiad adopcyjny, co upoważnia do rozpoczęcia szkolenia.

W przypadku wydania negatywnej wstępnej oceny istnieje możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

  1. Szkolenie  –  przyszli rodzice biorą udział  w szkoleniu autorskim programem Ośrodka „Bliżej dziecka”, które kończy się wydaniem świadectwa.
  2. Kwalifikacja – po szkoleniu Ośrodek/Oddział dokonuje kwalifikacji kandydatów, na okoliczność czego sporządza opinię kwalifikacyjną, która jest ważna 36 miesięcy od daty jej sporządzenia.

W przypadku wydania negatywnej opinii kwalifikacyjnej istnieje możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

  1. Okres oczekiwania  – to czas od ukończenia szkolenia do przedstawienia propozycji dziecka. Pierwsze informacje o dziecku przyszli rodzice zawsze otrzymują od pracowników Ośrodka/Oddziału podczas osobistej rozmowy.
  2. Spotkanie z dzieckiem – odbywa się w miejscu pobytu dziecka w obecności przedstawiciela Ośrodka/Oddziału. Kolejne spotkania po wyrażeniu takiej woli przez kandydatów odbywają się  po uprzednim uzgodnieniu z opiekunami dziecka.
  3. Wniosek do sądu – po wyrażeniu pracownikowi Ośrodka/Oddziału oraz opiekunowi prawnemu woli adopcji dziecka, kandydaci składają przy pomocy Ośrodka/Oddziału wniosek do sądu o przysposobienie wraz z kompletem dokumentów.
  4. Okres osobistej styczności –  zanim zostanie orzeczona adopcja  sąd wyznacza tzw. okres preadopcyjny – czyli osobistej styczności, podczas którego przyszli rodzice opiekują się dzieckiem u siebie w domu i pozostają pod nadzorem Ośrodka/Oddziału, który na zlecenie sądu sporządza sprawozdania, bada powstające więzi kandydatów z dzieckiem.
  5. Orzeczenie przez sąd adopcji – po okresie osobistej styczności sąd wyznacza sprawę, na której orzeka adopcję. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu kandydaci staja się rodzicami dziecka.
  6. Wsparcie postadopcyjne – po zakończeniu procedury adopcyjnej rodzice mają zawsze prawo zgłosić się o pomoc i wsparcie do pracowników Ośrodka/Oddziału.

 

Kandydaci na rodziców adopcyjnych zobowiązani są do przedstawienia w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym następujących dokumentów:

  • wniosek o dokonanie wstępnej oceny,
  • życiorysy,
  • odpis zupełny aktu małżeństwa, a w przypadku osoby niepozostającej w  związku małżeńskim –  odpis zupełny aktu urodzenia,
  • zdjęcie,
  • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zawierające dane o stanie zdrowia  niezbędne do stwierdzenia, że dana osoba może sprawować właściwą opiekę nad dzieckiem,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów lub

– oświadczenia o wykonywaniu działalności gospodarczej,

– oświadczenie o przychodowości gospodarstwa rolnego,

– kopię decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty (w przypadku

osób  pobierających emeryturę lub rentę ze wskazaniem wysokości

osiąganych z tych tytułów dochodów),

  • odpisy aktów stanu cywilnego potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa ze zgłoszonym do przysposobienia dzieckiem – o ile taki stosunek istnieje;
  • oświadczenia dotyczące pozbawienia, zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej,
  • dobrowolnie przedłożone referencje,
  • sentencja rozwodu – w przypadku kolejnego małżeństwa.

Ośrodek ma też obowiązek pozyskania informacji z Krajowego Rejestru Przestępców na tle seksualnym  z dostępem ograniczonym.

Zgodnie z art. 161.2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ośrodek adopcyjny przetwarza następujące dane dotyczące kandydatów do przysposobienia dziecka:

  1. imię i nazwisko;
  2. obywatelstwo;
  3. adres miejsca zamieszkania i zwykłego pobytu;
  4. data urodzenia;
  5. numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  6. stan cywilny;
  7. pozbawienie, zawieszenie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej;
  8. wykształcenie;
  9. zawód;
  10. miejsce pracy;
  11. warunki mieszkaniowe;
  12. źródła i wysokość dochodu;
  13. dane o stanie zdrowia niezbędne do stwierdzenia, że osoba może sprawować właściwą opiekę nad dzieckiem, wynikające z zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
  14. informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
  15. figurowanie albo niefigurowanie w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
  16. dzieci pozostające na utrzymaniu, w tym pod władzą rodzicielską, wraz z danymi o ich wieku, stanie zdrowia i rozwoju – w celu doboru rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka;
  17. wyznanie i pochodzenie etniczne – w celu doboru rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka;
  18. dobrowolnie przedłożone przez kandydata referencje;
  19. stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa ze zgłoszonymi do przysposobienia dziećmi;
  20. numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
  21. inne informacje wynikające z przeprowadzonego wywiadu adopcyjnego.

Na górę