Kilka praktycznych rad dla rodziców w czasie epidemii

JAK WSPIERAĆ DZIECI W CZASIE EPIDEMII?

 

Obecny czas niepewności i ograniczeń jest trudny nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jak zadbać o najmłodszych w czasie epidemii?

 

  1. Zachować spokój w postawie i rozmowach – tłumaczyć jak wygląda sytuacja, objawy, leczenie ewentualnego zachorowania. Warto również omawiać wprowadzane środki ostrożności i zasady bezpieczeństwa.

Można posłużyć się filmami dostępnymi w internecie, np. jak te o myciu rąk:

https://www.youtube.com/watch?v=H1fVThSyZ-0

https://www.youtube.com/watch?v=lVQoMorjtW4

 

  1. Nadzorować jakie informacje o epidemii docierają do dziecka, rozmawiać o tym, być gotowym na wyjaśnianie różnych kwestii i weryfikowanie informacji nieprawdziwych.

 

  1. Zapewniać o tymczasowości sytuacji. Choć nie wiemy, kiedy życie wróci do dawnego rytmu, to należy zapewniać dziecko, że aktualny stan nie jest „na zawsze”.

 

  1. Zachować stały rytm dnia, który da poczucie bezpieczeństwa i sensu. Można razem z dzieckiem zaplanować wspólne aktywności (np. ćwiczenia) lub zastanowić się, co nowego można wprowadzić w rytm dnia rodziny. Warto tworzyć nowe rytuały rodzinne! Nie tylko wpiszą się w rytm dnia, ale też pozwolą na wspólne spędzanie czasu, a przez to – budowanie więzi.

 

  1. Pozwolić dziecku na odczuwanie emocji, związanych ze zmianami w szkołach, nauczaniem zdalnym, niemożnością spotkania się z dalszą rodziną, kolegami, wyjścia na podwórko, realizowania pasji…

 

  1. Zapewnić możliwość zaspokajania potrzeb, nie tylko tych podstawowych, fizjologicznych, ale też społecznych i emocjonalnych, np. kontaktu z kolegami (przez telefon czy online). Jeśli dziecko korzystało dotychczas z pomocy specjalistycznej, terapii należy rozeznać się w możliwości wsparcia on-line.

 

  1. Przedstawiać sposoby radzenia sobie z lękiem i napięciem, na podstawie rozmów i własnego przykładu. Może to być początek poszukiwania nowych, nieznanych dziecku rozwiązań i odpowiedzi na pytanie – co pozwala mi się zrelaksować? Sposobów może być mnóstwo, od przytulania, przez zabawy ruchowe, czytanie, kolorowanie, słuchanie muzyki, techniki relaksacyjne dla dzieci…

 

  1. Zadbać o siebie, swoje samopoczucie i emocje. Tak, aby być wystarczająco dobrym rodzicem 😊
Na górę